...
Cabrioleten som lå opp-ned ble stroppet opp og snudd av brannmannskaper fra Østre Agder brannvesen avdeling Tvedestrand. Foto: Anne Dehli

Ferrari-sjåfør hadde «lav» promille

Sjåføren hadde trolig ikke mer innabords enn det som var en lovlig kjørepils før promillegrensen ble senket i 2001.

Anne Kristine Dehli
Anne Kristine Dehli Profil E-post
Publisert 30.04.2012 kl 08:01 Oppdatert 30.04.2012 kl 09:05

Tips en venn på e-post:

Sjåføren av Ferrarien som snurret rundt i grøfta ved Slotta i Tvedestrand søndag klokken 12.48 testet positivt på politiets alkotest.

Lav promille

- Han ble målt til omtrent 0,5 i promille, opplyser operasjonsleder ved Agder poitidistrikt, Hans Petter Oslaland.

Han legger til at mer nøyaktig prøveresultat vil komme fra blodprøver han i tillegg måtte avlegge i Arendal.

- Men det vil si at sjåføren hadde lav promille?

- Ja, sier Osaland.

Førerkortet beslaglagt

Sjåførens førerkort ble rutinemessig beslaglagt på stedet.

Forholdet mellom alkohol og bilkjøring har vært regulert helt siden 1912, da det i motorvognloven het at føreren skulle være «ædru», i følge dinside.no.

Promillegrensen på 0,5 ble innført i 1936, og det har den altså vært inntil 01.01.2001 da lovendringen om å senke grensen til 0,2 promille trådte i kraft.

Uvisst om farten ennå

Vitner i området hvor Ferrarien kjørte søndag har fortalt til Tvedestrandsposten at de observerte en bil i svært høy fart.

Politiet har imidlertid ikke opplysninger ennå om hvorvidt sjåføren kjørte for fort i forhold til fartsgrensen.



På forsiden nå


...

Bli med en tur i Rojalen

Bolig Utenfor ser huset på Lyngør tilsynelatende gammelt ut, men på innsiden er det aller meste helt nytt. Les mer

...

Total forandring!

Lokale nyheter Hagefjordbrygga gjennomgår nå en forvandlingsprosess. Les mer

...

Nytt rally for olabiler

Lokale nyheter Lørdag skal alle kule olabiler slippes løs i Tvedestrand sentrum. Som de to siste årene blir det «rally» ned Solveien. Les mer

...

Ni dager i retten for eksbanksjef

Lokale nyheter Straffesaken mot den tidligere banksjefen i Vegårshei Sparebank, Øyvind Tveide, begynner 8. oktober. Hele ni dager er satt av til saken. Les mer

Tips oss

Telefon: 37 16 49 00
Tipstelefon: 99 38 68 19
E-post: redaksjonen@tvedestrandsposten.no
Skjema: Tipsskjema

Kontakt oss

Telefon 37 16 49 00
Telefax: 37 16 49 01
Besøksadresse: Hovedgata 54
Postadresse: Postboks 100
4901 Tvedestrand

Annonser

E-post: annonser@tvedestrandsposten.no
Annonse: Geir S Arnesen
Fax: 37 16 49 01

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Marianne Drivdal
Copyright: Tvedestrandsposten
Bruk av tekst/bilder er ikke tillatt
uten spesiell avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.