En utbygging av Vegårshei Bo- og Omsorgssenter skulle etter planen starte neste år. Nå mener rådmannen at dette prosjektet må vente.
Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.
Se bildene her
Web-TV Det er ventet at Earl vil svekke seg ytterligere mens den beveger seg i nordøstlig retning langs USAs atlanterhavskyst.
Se video her
Web-TV Israels statsminister Benjamin Netanyahu og palestinernes president Mahmoud Abbas holdt torsdag direkte samtaler for første gang på 20 måneder.
Se video her| Publisert 28.07.2010 kl 22:05 Oppdatert 28.07.2010 kl 22:07 |
En ny komité er i gang med å utrede en utbygging av Vegårshei Bo- og Omsorgssenter, spesielt med tanke på demente pasienter. Rådmann Nina Holte foreslår imidlertid at dette prosjektet tas ut av økonomiplanen for årene 2010-2013.
En justert økonomiplan legges fram for kommunestyret i august. Siden utbyggingen av det nye boligområdet på Mauråsen blir mye dyrere enn tidligere beregnet, mener rådmannen det er nødvendig å utsette eller redusere andre planlagte tiltak.
Beregnet neste år
Satsingen på Vegårshei bo- og omsorgssenter var beregnet å starte neste år. I nåværende økonomiplan er det avsatt til sammen 8,8 millioner kr til dette i årene 2011 og 2012.
Rådmannen kan ikke se at det er mulig å gjennomføre Mauråsen-utbyggingen uten at VBO-prosjektet utsettes.
«Det er mye som taler for at kommunen kan leve med en slik utsettelse. Vi må bruke tilstrekkelig tid på å kartlegge våre forpliktelser, og hvordan vi best kan møte morgendagens utfordringer, bl.a. med tanke på riktig tilbud til demente», skriver rådmannen i saksutredningen.
Veldig skuffet
- Jeg er veldig skuffet, sier KrF-politiker Lars Simonstad til Tvedestrandsposten. Han er med i den nye komiteen som skal utrede botilbudet til demente pasienter.
En utvidelse av Vegårshei bo- og omsorgssenter har vært planlagt i mange år. I 2007 ble det også vedtatt en stor utbygging/ombygging som ble beregnet å koste over 30 millioner kroner. Planen ble senere lagt til side, på grunn av de store kostnadene.
Lars Simonstad har lenge vært opptatt av å komme i gang med en utbygging som gir flere sykehjemsplasser, spesielt for demente. Han har vært en talsmann for dette i kommunestyret.
Han vil imidlertid ikke si noe bestemt om hvordan han kommer til å stemme når den justerte økonomiplanen legges fram for kommunestyret.
- Vi har ikke hatt gruppemøte ennå, framholder han.
På ferie
Komitéleder Tone Barbro Loftesnes (Ap) er på ferie, og har ikke sett rådmannens utredning og forslag til ny økonomiplan ennå.
Hun tror det kan være mulig å bedre omsorgstilbudet for demente, uten at det nødvendigvis må bygges noe nytt i første omgang. Men den nye komiteen har kun hatt ett møte foreløpig, og er ikke kommet ordentlig i gang med utredningsarbeidet.
Med i komiteen er også enhetsleder for institusjonen, Unni Johansen, og enhetsleder for åpen omsorg, Anne Marie Isaksen. Begge disse er på ferie for tiden, og Tvedestrandsposten fikk onsdag ikke noen oversikt over hvordan situasjonen er på Vegårshei bo- og omsorgssenter akkurat nå.
Rammer også barnehage?
I rådmannens forslag til justert økonomiplan, er også utbyggingen og ombyggingen av barnehagen i Myra redusert i forhold til det politikerne har vedtatt.
Det er ikke avsatt penger til nytt folkebibliotek i nåværende økonomiplan for 2010-2013, og biblioteket er heller ikke kommet med i rådmannens nye forslag, selv om politikerne har vedtatt å utrede folkebibliotek i kommunehuset.
Kunstgressbane for fotball ligger inne i økonomiplanen for 2012, og rådmannen har ikke foreslått å endre dette.
Forslaget til justert økonomiplan skal først behandles i formannskapet 10. august, før saken avgjøres kommunestyret.
Lokale nyheter -Høydepunktet var at jeg fikk sjansen til å gi kronprinsparet en gave, og gi en takk til hele Norge for at vi fikk bli her, og starte på nytt, sier en rørt Hovhannes Bayadjan til Tvedestrandsposten. Les mer
Foto: Frode Gustavsen og Marianne Drivdal
Se blidene fra Vegårshei
Foto: Anne Dehli og Øystein K. Darbo
Se bildene fra det kongelige besøket i Tvedestrand.