...
Beklager det som skjedde: Fra venstre: Therese Øia, Åsta Evensberget og Mailén Hansen. Torsdag var de i møte hos politiet sammen med 24 medruss etter episoden hvor en elev ved skolen ble kastet på Kjenna. (Foto: Anne Dehli)

Russ beklager

- Vi ser at vi har dritt oss ut, sier russepresident Åsta Evensberget etter at en medelev ble kastet på Kjenna

Anne Kristine Dehli
Anne Kristine Dehli Profil E-post
Publisert 24.04.2010 kl 10:21 Oppdatert 24.04.2010 kl 10:38

Tips en venn på e-post:


- Det er ikke noe greit at noen har det vondt. Vi vil ikke at noen skal føle seg mobba. Derfor er russen lei seg og beklager, sier russepresident Åsta Evensberget.

Blomster og kort

Russen sendte blomster og kort med unnskyldning til medeleven som ble kastet på vannet tirsdag.

- Forstår dere at medeleven som ble kastet på vannet ble lei seg?

- Det var litt nytt for oss, denne reaksjonen, men vi kan forstå den på en del måter, sier Mailén Hansen.

Angrer Kjenna-kasting

- Angrer dere?

- Ja, sier Åsta Evensberget.

- Det er ikke noe greit at noen har det vondt, sier Mailén Hansen.

- Vi vet jo aldri hvordan en person har det egentlig, og dette er ikke noe personlig i det hele tatt, fortsetter hun.

- Russen vil ikke at noen skal føle seg mobba. Russen er lei seg for dette som har skjedd, sier Åsta Evensberget.

Mailén påpeker at å kaste elever i Kjenna har vært gjort veldig mange ganger før.

- Man tror jo at det er greit når det er blitt gjort før. Jeg har opplevd det selv. Man blir blaut! Men det var vanskelig for oss å vite at det kunne oppleves så ille, sier hun.

Lærerne hadde ikke hatt noe møte med russen angående russefeiringen før hendelsen.

- Det ble ikke møte før etter at dette skjedde, sier Hansen.

Ikke i Kjenna uten grunn

- Alle håper at hun som opplevde dette kommer raskt tilbake til skolen. Vi vil ikke at folk skal være redde. Alle skal føle seg trygge her, sier Therese Øia.

Russen har besøkt alle klassene og informert elevene om at ingen skal være redde, men at de skal føle seg trygge på skolen.

- Ingen kommer til å havne på Kjenna uten grunn, sier Evensberget.

- Vi tar ikke noen uten grunn, uten at noen har provosert oss, vi gjør det ikke bare for gøy, sier Mailén Hansen.

Grunnen til at medeleven deres ble kastet i Kjenna var at hun hadde sittet i deres russesofa.

Russen tar konsekvensene

- Men russen legger seg flate og tar konsekvensene som kommer. Vi ser at vi har dritt oss ut, sier russepresident Åsta Evensberget.

Torsdag var 27 russ i møte hos politiet etter at de ble anmeldt for episoden hvor medeleven ble kastet på Kjenna.

Fra politiets side var hensikten med møtet å forhindre at slike eller liknende hendelser skjer igjen. Politiet opplyste da om hva som kunne skje i saken.

Dialog med politijuristen

- De ba oss om å fortsette russefeiringen, men tenke over hva vi gjorde, sier russepresident Åsta Evensberget.

Foreløpig er det ikke klart hva som vil bli utfallet.

Politibetjent Tor Frydendal ved Tvedestrand lensmannskontor forteller at saken er under etterforskning.

- Politiet vil ha en dialog med politijuristen om hvor mye ressurser som skal settes av til saken, sier Frydendal.

Mange russ er redde for hva som vil skje.

- Det var ikke så mange som hentet henne i klasserommet, men det var mange som sto og så på, sier Åsta. Nå fraråder hun medruss å kaste noen på vannet i Kjenna.

Demper på russefeiringen

- Dere sier nå at dette altså ikke skal skje igjen?

- Vi er hundre russ. Det kan hende at det skjer, men da må det være gjennomtenkt, sier Mailén Hansen.

- Har hendelsen forandret russetiden deres?

- Ja, det har lagt en ekstrem demper på hele russetiden vår. Vi føler at folk ser ned på russen. I tillegg føler russen seg urettferdig behandlet. For eksempel sto det i avisen at hendelsen ble filmet, men det ble den ikke. Kanskje noen sa «Film det», men det ble ikke gjort, sier Evensberget.

- At hun ble avkledd er heller ikke helt riktig. Russen tok av henne jakka og skoa. Verdisakene hennes ble tatt vare på og levert tilbake, sier Hansen.

- Russen ser at det er gjort en feil og at det er fælt. Vi tar konsekvensene. Men vi vil også ha rett til å føle oss urettferdig behandlet, sier Evensberget.

Alle ble kastet på vannet i fjor

Å bli kastet på Kjenna for å ha yppet mot russen er en mangeårig tradisjon ved Tvedestrand videregående skole.

- I fjor kastet russen alle første og andreklassinger på Kjenna. De fikk ingen anmeldelser, sier Therese Øia.

Fordi dette har vært gjort tidligere, føler russen at det er vanskelig å forstå at nettopp 2010- russ skal oppleve å bli anmeldt for denne praksisen.

- Noen føler dette urettferdig. Men vi ser at hun ble redd og lei seg, sier Evensberget.

Mest lest nå

...

Her går ordføreren i isvannet

Lokale nyheter Sportsbaderne fra Østerå var i går kveld spesialinvitert til Staubø kultursenter. Les mer

...

Tok ut penger på stjålet bankkort

Lokale nyheter Tenåring tusket til seg en annens penger fra minibanken til Vegårshei sparebank i Myra. Les mer

...

Her snakker bussjåføren i mobilen

motor Her snakker bussjåføren i håndholdt mobiltelefon. I bussen har han 20 passasjerer. Les mer

...

Huseier er konkurs

Lokale nyheter TFH AS har begjært seg selv konkurs. Den foreløpige oversikten viser at det er begrenset med midler i boet. Les mer


Tips oss

Telefon: 37 16 49 00
Tipstelefon: 99 38 68 19
E-post: redaksjonen@tvedestrandsposten.no
Skjema: Tipsskjema

Kontakt oss

Telefon 37 16 49 00
Telefax: 37 16 49 01
Besøksadresse: Hovedgata 54
Postadresse: Postboks 100
4901 Tvedestrand

Annonser

E-post: annonser@tvedestrandsposten.no
Annonse: Geir S Arnesen
Fax: 37 16 49 01

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Marianne Drivdal
Copyright: Tvedestrandsposten
Bruk av tekst/bilder er ikke tillatt
uten spesiell avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.