Sivilombudsmannen avgjør om det er utøvd urett mot hytteeiere.
Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.
Se bildene her
Web-TV Det er ventet at Earl vil svekke seg ytterligere mens den beveger seg i nordøstlig retning langs USAs atlanterhavskyst.
Se video her
Web-TV Israels statsminister Benjamin Netanyahu og palestinernes president Mahmoud Abbas holdt torsdag direkte samtaler for første gang på 20 måneder.
Se video her|
Marianne Drivdal
E-post
|
|
| Publisert 16.03.2009 kl 17:28 Oppdatert 16.03.2009 kl 17:28 |
Byggesaksleder Jørgen Ubisch mener sivilombudsmannen bør få anledning til å sjekke om det er gjort saksbehandlingsfeil før politikerne i Tvedestrand krever at et bryggeanlegg ved Snarsund må rives.
I mai 2007 fikk ni hytteeiere dispensasjon fra byggeforbudet i strandsonen og tillatelse til å oppføre en adkomst til bade- og båtplasser ved Snarsund.
Det var Tvedestrand kommune som ga tillatelsen.
Stemte ikke med tegning
Utifra innsendte tegninger forsto imidlertid byggesaksleder Jørgen Ubisch det slik at søknaden gjaldt tre klopper, og ikke en sammenhengende brygge.
Etter at brygga ble oppført, har Fylkesmannen i Aust-Agder krevd at den må rives. Dette påklaget hytteeierne, men settefylkesmannen i Telemark var enig med sin kollega i Aust-Agder.
Dermed fikk hytteeierne beskjed om å rive hele brygga innen 1. mars i år.
Brygga har kostet 90.000 kroner.
Mener det er gjort feil
Hytteeierne har nå påklaget saken til sivilombudsmannen, som skal påse at offentlige myndigheter ikke øver urett mot den enkelte borger.
Hytteeierne mener det er blitt gjort flere saksbehandlingsfeil, og viser til at at de først fikk en uforbeholden tillatelse til å bygge. Og så, etter klagefristens utløp og etter at tiltaket var utført, fikk de beskjed om å rive.
Vente på svar
I morgen skal denne klagesaken behandles av planutvalget i Tvedestrand kommune. Byggesaksleder Jørgen Ubisch synes politikerne bør la saken ligge «på vent» inntil sivilombudsmannen har sagt sitt om saksbehandlingen.
- Sivilombudsmannen kan ikke omgjøre settefylkesmannens vedtak, men sivilombudsmannens vurderinger kan føre til at settefylkesmannen på eget initiativ omgjør sitt vedtak, påpeker byggesakslederen.
Ubisch gjør det samtidig klart at han mener at hytteeierne har bygget noe annet enn det kommunen i utgangspunktet ga tillatelse til.
- Kommunen bør derfor opprettholde pålegget om riving, uttaler byggesakslederen.
Lokale nyheter -Høydepunktet var at jeg fikk sjansen til å gi kronprinsparet en gave, og gi en takk til hele Norge for at vi fikk bli her, og starte på nytt, sier en rørt Hovhannes Bayadjan til Tvedestrandsposten. Les mer
Foto: Anne Dehli og Øystein K. Darbo
Se bildene fra det kongelige besøket i Tvedestrand.