Per Jørg Johnsen solgte over 200 år gammel bok for 50.000 kroner.
Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.
Se bildene her
Web-TV Det er ventet at Earl vil svekke seg ytterligere mens den beveger seg i nordøstlig retning langs USAs atlanterhavskyst.
Se video her
Web-TV Israels statsminister Benjamin Netanyahu og palestinernes president Mahmoud Abbas holdt torsdag direkte samtaler for første gang på 20 måneder.
Se video her| Publisert 24.10.2008 kl 17:32 Oppdatert 24.10.2008 kl 17:32 |
For et par måneder siden kom Per Jørg Johnsen, innehaver av Ex Libris Antikvariat i Tvedestrand, over en sjelden bokskatt fra 1700-tallet som har lagt gjemt i en Risør-familie i en årrekke. Nemlig «Norsk Huusholdnings-Kalender» av Christopher Hammer. Den regnes av mange for å være Norges første kokebok.
Lite ante Per Jørg Johnsen at turen til Risør skulle by på et slikt funn.
– Dette er den sjeldneste og dyreste boka jeg noensinne har kjøpt, og den dyreste jeg noensinne har solgt. Dette er snakk om en helt annen divisjon enn de bøkene jeg steller med til daglig, forteller han og sammenligner den med førsteutgaven av Ibsens «Catilina».
– Det er Ibsens aller første utgivelse og ligger i prisklassen rundt 50.000 kroner. Den er imidlertid ikke fullt så sjelden som «Norsk Huusholdnings-Kalender», forklarer han.
Svært sjelden
Per Jørg Johnsen er innehaver av Ex Libris Antikvariat i Tvedestrand, og har derfor god greie på bøker. Men «Norsk Huusholdnings-Kalender» som ble gitt ut i 1772-73 kjente han ikke til fra før.
– Jeg ante ikke noe om boka eller hvor verdifull den var. Men ut fra alderen skjønte jeg jo at den var verdt en del, og jeg lurte veldig på hva som var rett pris for den, forteller han.
Johnsen gjorde derfor noen undersøkelser, og han fant boka oppført i en katalog fra Ringstrøms antikvariat. Eksemplaret som er omtalt her var ikke i så god stand som det han hadde kommet over i Risør, men hadde likevel blitt prissatt til 45.000 kroner. Først da skjønte Johnsen hvilket funn dette var.
Han forklarer at boka er verdifull på grunn av sin alder og fordi den er så vanskelig å få tak i. Det fins nemlig nesten ingen eksemplarer igjen av den. Nasjonalbiblioteket har ett eksemplar, det samme har et par andre offentlige institusjoner.
– Men i privat eie fins det antagelig bare et par andre eksemplarer, forklarer Johnsen.
Solgt for 50.000
Johnsen kjøpte «Norsk Huusholdnings-Kalender» av en dame i Risør, og hun ante ikke hvilken bokskatt hun satt på.
– Jeg tenkte først at jeg skulle selge boka på auksjon, og da er det veldig vanskelig å forutsi hva en kan få i pris. Jeg gjorde derfor en avtale med eieren om at hun ville få mer for boka, dersom jeg fikk en god pris, sier Johnsen som i stedet fikk solgt boka videre over disk for 50.000 kroner.
– Nå har jeg sendt henne 10.000 kroner ekstra, og hun ble himla fornøyd. Hun ble ganske overrakset over at det viste seg at boka var så mye verdt, forteller Johnsen.
– Hun tok kontakt med meg fordi hun hadde en del bøker som hun ønsket å bli kvitt. Etter at jeg hadde kikket på en del av bøkene, nevnte hun at hun hadde en del eldre bøker også, og så kom hun blant annet med denne, sier han og peker på boka som ligger på disken hans.
– Og da var det plutselig bare den alt dreide seg om, legger han til.
Plansjer
Per Jørg Johnsen blar ærbødig i boka og viser fram noen av kobberstikkene i den.
– En kan se at det er noe spesielt med den. Bare det at den har intakte plansjer fra 1700-tallet, er veldig sjeldent, sier Johnsen og folder forsiktig ut en plantegning over et hageanlegg, den norske primstaven, samt en tegning av forfatterens eget hjem, Melbostad gård på Gran.
Allerede da boka ble utgitt i 1777-73 var den verdifull og forseggjort.
– Det var ikke alle forunt å eie en slik bok. Det var heller ikke alle som kunne lese eller skrive eller som hadde råd til å kjøpe bøker, sier han.
Nils Knudssøn fra Gjerstad
Hun som eide boka, har hatt røtter i risørdistriktet siden 1700-tallet, og boka har antagelig gått i arv i familien. Men den har ikke befunnet seg i Risør i alle år disse årene, for enkelte av eierne har nemlig satt navnetrekket sitt i den. Og de røper at bokas første eier antagelig har vært en gjersdøling ved navn Nils Knudssøn Sunde. Johnsen har sjekket opp dette navnet, og funnet ut at han var om lag 25 år da boka ble utgitt.
– Dette er ikke noe jeg vet sikkert, men jeg gjetter på at han har fått boka i gave, kanskje i bryllupsgave, sier han.
I boka fins en liste over de som hadde bestilt boka. Det var nemlig vanlig på 1700-tallet at en bestilte bøkene før de ble utgitt, slik at en visste hvor mange eksemplarer en skulle trykke opp.
– Det står om lag 300 navn på listen. Mange av disse er prester. Navnet Nils Knudssøn Sunde dukker imidlertid ikke opp, det er det som får meg til å tro at han har fått boka i gave, forklarer Johnsen.
Rett kjøper
Det er imidlertid ikke så lenge Per Jørg Johnsen får beholde boka. Den nye eieren, forfatteren Knut Langeland, kommer og henter den ganske snart. Han er imidlertid en kjøper etter Johnsens hjerte.
– Han er en bokelsker, det er mye morsommere enn om det var en investor. Han har hatt lyst på denne boka i mange år. For ti-femten år siden hadde han kommet over den på en auksjon, da kjøpte han den ikke og har angret siden, forteller Per Jørg Johnsen.
Lokale nyheter -Høydepunktet var at jeg fikk sjansen til å gi kronprinsparet en gave, og gi en takk til hele Norge for at vi fikk bli her, og starte på nytt, sier en rørt Hovhannes Bayadjan til Tvedestrandsposten. Les mer
Foto: Frode Gustavsen og Marianne Drivdal
Se blidene fra Vegårshei
Foto: Anne Dehli og Øystein K. Darbo
Se bildene fra det kongelige besøket i Tvedestrand.