Underholdende gørr: «Daybreakers» er først og fremst en underholdende røverfilm med flere gørrete høydepunkter.
 

Blod på tann!

Nei, vampyrer er ikke bare for fjortisjenter. Selv ikke vampyrer med fornavnet Edward.

Espen Svenningsen Rambøl
Publisert 03.02.2010 kl 23:00 Oppdatert 04.02.2010 kl 12:58

Tips en venn på e-post:

«Daybreakers»

  • (USA – 2009)
  • Manus & regi: Michael og Peter Spierig

Ti år inn i fremtiden er hele verden styrt av vampyrene, og ikke av den følsomme typen. De få gjenlevende menneskene er fritt vilt, utrydningstruet og brukes som blodbanker av eliten.

Problemet er at bankene går med grundig underskudd, og nesten alt blodet er drukket opp. En krise for vampyrbefolkningen, ikke minst fordi blodmangel fører til underernæring, og underernæring forvandler vampyrene til primitive, flaggermuslignende beist.

Det farmasøytiske storkonsernet Bromley Marks satser alt på å få produsert et syntetisk blodsubstitutt, men eksperimentene har så langt hatt noen uheldige bivirkninger.

Som for eksempel at hodene på forsøkspersonene eksploderer. Hematologen Edward (Ethan Hawke) jobber på spreng med å finne en løsning før verden går opp for menneskeblod, men han blir stadig mer forferdet over konsernsjefen Charles Bromleys (Sam Neill) uetiske metoder. Så blir han kontaktet av en motstandsgruppe under ledelse av bilmekanikeren Elvis (Willem Dafoe). Elvis var også en vampyr, men så ble han frisk igjen. Finnes det virkelig en kur for vampyrisme, og vil de klare å finne den før hele menneskeheten er utryddet? Vel, følg med!

Med dagslyssikrede leiligheter, vampyrpoliti, reklamekampanjer rettet mot vampyrers tannhygiene og alle de nye klasseforskjellene som utvikler seg i takt med blodtørsten. Hvordan vampyrer kan kjøre rundt på dagtid i biler med sotede vinduer, og videokameraer som filmer veien foran dem. Disse detaljene er mye mer fascinerende enn historien som fortelles her, for den har vi hørt mange ganger før. Man kan lett lese inn alle mulige metaforer i «Daybreakers», men først og fremst er dette en underholdende røverfilm med flere gørrete høydepunkter.

Filmklubben avlyser

Kinoguide For andre gang må Sylvette filmklubb avlyse sin lørdagsvisning fordi Bølgen mangler 16mm framvisningsutstyr. Denne helgen går du glipp av Hichcock.Les mer

Terningkast: 4

Sensasjonspreget

Kinoguide Dette er den perfekte filmen å se sammen med Oscar-vinner «The Hurt Locker», for her serveres opptakten til Irak-krigen og USAs mange løgner – i thrillerversjon. Les mer

Terningkast: 3

Bullock i lettfordøyelig søtsuppe

Kinoguide Den eneste grunnen til at denne filmen i det hele tatt har vært omtalt i Oscar-sammenheng heter Sandra Bullock. Det er bare nesten grunn god nok. Les mer

Terningkast: 4

Får deg til å tenke

Kinoguide – Jeg brukte samme metoder som Stasi, for å lage et ukeblad som skal gjøre Norge gladere, sier Håvard Melnæs selv i starten. Les mer

Terningkast: 3

Illeluktende heksekunster!

Kinoguide Folkene bak «Død snø» og «Kill Buljo» er tilbake med nok en lystig tøysefilm – og den stinker skikkelig! Les mer

Bilder fra «Fish Tank»

Bilder fra «Prinsessen og frosken»

Bilder fra «The Wolfman»

Bilder fra «Valentine's Day»

Bilder fra «Percy Jackson & Lyntyven»

Bilder fra «Olsenbanden jr.: Mestertyvens skatt»

Bilder fra «Up in the air»

Bilder fra «Det regner kjøttboller»

Bilder fra «Precious»

Bilder fra «Invictus»

Bilder fra «Daybreakers»

Bilder fra «Casa Negra»

Bilder fra «Menn som stirrer på geiter»

Bilder fra «Tomme tønner»

Bilder fra «Sherlock Holmes»

Bilder fra «Alvin og gjengen 2»

Bilder fra «Avatar»

Bilder fra «It's Complicated»

Bilder fra «New York, I Love You»

Bilder fra «Faustas perler»

Tips oss

Telefon: 37 16 49 00
Tipstelefon: 99 38 68 19
E-post: redaksjonen@tvedestrandsposten.no
Skjema: Tipsskjema

Kontakt oss

Telefon 37 16 49 00
Telefax: 37 16 49 01
Besøksadresse: Hovedgata 54
Postadresse: Postboks 100
4901 Tvedestrand

Annonser

E-post: annonser@tvedestrandsposten.no
Annonse: Geir S Arnesen
Fax: 37 16 49 01

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Marianne Drivdal
Copyright: Tvedestrandsposten
Bruk av tekst/bilder er ikke tillatt
uten spesiell avtale.

Redaktøransvar