Krigshandlingene i Gaza må stanse umiddelbart!
Uansett om det er palestinernes islamistiske Hamas-myndigheter eller Israels omfattende krigsmaskin som har ansvaret for de siste ukenes runde med stadig økende aggresjon, er dét akkurat nå av underordnet betydning.
Israels omfattende operasjoner, først dagevis med bombing og deretter en invasjon med tanks og spesialstyrker, rammer mest av alt sivile i et av verdens tettest befolkede områder.
Noen oversikt over hva som skjer, og lidelsene sivilbefolkningen utsettes for, er det imidlertid ingen som har. Israel har effektivt sørget for å stanse alle muligheter til fri og uavhengig nyhetsformidling om hva de holder på med.
Journalister er avskåret fra å dekke det som foregår. De kommer ikke lenger enn til grensen der de må stå og rapportere om det de aner skjer noen kilometer unna og forholde seg til propaganda fra Hamas og Israel.
Dessverre har sannheten nok en gang blitt krigens offer.
Da den israelske offensiven mot Gaza startet i romjulen, ble det opplyst at man ønsket å ramme militære mål. Med krigens groteske logikk kan man skjønne at Israel har behov for å stanse den vedvarende rakettskytingen fra Gaza, og ikke har noen annen mulighet enn å ta i bruk militær makt.
Men måten landet har tatt i bruk sitt overlegne krigsmaskineri på er helt ute av proporsjoner. Det kan ikke forklares, og absolutt ikke forsvares. Bare fordømmes.
Lokale nyheter Sonia Patella fra Tvedestrand var blant modellene som i går viste Fam Irvolls fargerike kreasjoner på Oslo Fashion Week. Les mer
Lokale nyheter I desember i fjor krevde politikerne i Tvedestrand at boplikten på en strandeiendom på Borøy måtte oppfylles innen 6. mars i år. Nå har huseier klaget. Les mer