Det er et betydelig skritt regjeringen nå tar mot en mer sosial boligpolitikk.
Bostøtten skal økes og flere skal få nyte godt av ordningen. Det er kommunal- og regionalminister Magnhild Meltveit Kleppas melding til de aller mest vanskeligstilte på boligmarkedet. Fredag sendte hun sine forslag til ny bostøtteordning over til Stortinget.
Behovet for å styrke bostøtten har jo ikke akkurat blitt mindre etter at regjeringen la sine første budsjettplaner for snart et år siden. Finanskrisen og den truende økonomiske nedturen vil forsterke problemene for mange. Men de må vente helt til 1. juli neste år på at nyordningen settes ut i livet.
Uansett er det et betydelig skritt regjeringen nå tar mot en mer sosial boligpolitikk. Samtidig er det et viktig ledd i løftet fra Soria Moria om å bekjempe fattigdom. En bolig av rimelig god standard og til en overkommelig pris er helt avgjørende for en families velferd og barnas oppvekstkår.
Den nye, forbedrede bostøtteordningen vil selvfølgelig ikke hjelpe alle dem som nå sliter uforholdsmessig mye på dagens boligmarked. Men de tiltakene regjeringen nå foreslår vil i alle fall bedre situasjonen for de aller mest vanskeligstilte.
Det er kommunene som har ansvaret for å skaffe sine vanskeligstilte innbyggere et sted å bo til en overkommelig pris. Her har de flere virkemidler å spille på i tillegg til bostøtteordningen, for eksempel startlån og tilskudd til utleieboliger. Signalet fra kommunalministeren er klart: Nå må kommunene aktivt bruke verktøyene de har fått til rådighet.
Lokale nyheter Sonia Patella fra Tvedestrand var blant modellene som i går viste Fam Irvolls fargerike kreasjoner på Oslo Fashion Week. Les mer
Lokale nyheter I desember i fjor krevde politikerne i Tvedestrand at boplikten på en strandeiendom på Borøy måtte oppfylles innen 6. mars i år. Nå har huseier klaget. Les mer