...
- Skal en lage en god avslutning på et semester eller skoleår, bør alle elevene være med på markeringen, skriver fylkesleder i Humanetisk forbund Line Mørch. Foto: Arkiv

- Skolene må takke nei til en ivrig misjonerende kirke

- Kirken tilbyr skolene julegudstjenester. Her er kirken i sin fulle rett, men skolene bør også ta sitt ansvar her og takke nei, mener Line Mørch, Fylkesleder Human-Etisk Forbund Aust-Agder. Hva mener du, bli med å debattere saken.

Publisert 26.11.2009 kl 11:27 Oppdatert 26.11.2009 kl 14:15

Tips en venn på e-post:

...
- Skal en lage en god avslutning på et semester eller skoleår, bør alle elevene være med på markeringen, skriver fylkesleder i Humanetisk forbund Line Mørch. Foto: Arkiv

Leserne mener

Om kort tid er det tid for juleavslutninger på skolene her i landet. Kirken er ute og tilbyr skolene julegudstjenester. Her er kirken i sin fulle rett, men skolene bør også ta sitt ansvar her og takke nei.

Skolene må slutte med denne splittende særbehandlingen av et enkelt trossamfunn.

Når skolen tar på seg å f.eks å arrangere gudstjeneste sammen med kirken, er dette i strid med intensjonene i menneskerettighetene om at fellesskolen må være pluralistisk og nøytral. Dette bør være et viktig argument for fellesskolen. Det er gjennom lærerplanen tillatt med skolegudstjeneser dersom de ikke gjennomfører som et skolefag og er en del av læreplanens generelle del. Man bør nok være skolebyråkrat for å forstå dette.

For elevene er det revnende likegyldig hvor en aktivitet forankres. Det oppleves likedan uansett. Dette er en konstruksjon av ord for å unngå menneskerettighetenes krav om en livssynsnøytral fellesskole.

Skolen må ta ansvaret for at en del barn ikke skal komme i et ubehagelig krysspress mellom lærer/skole og foreldre, og at de ikke risikerer stigmatisering fordi de ikke deltar på det «alle andre» er med på. Husk at det er trossamfunn - og ikke skolen - som arrangerer gudstjenester og andre former for religionsutøvelse. En skolegudstjeneste kan derfor ikke skje i skolens regi, men elevene kan eventuelt inviteres.

Skal alle livssyn behandles likt, bør det - hvis elevene inviteres til kristen gudstjeneste - også kunne inviteres til kultiske handlinger i regi av andre livssynssamfunn.

Siden religionsutøvelse ikke er en del av skolens virksomhet, kan en heller ikke søke fritak fra slikt. I opplæringsloven står det at elever skal få fritak fra de deler av undervisningen som foreldrene anser som utøving av en annen religion eller tilslutning til et annet livssyn, eller som de på samme grunnlag opplever som støtende eller krenkende. Likevel må de som ikke takker ja til kirkens invitasjon sikres et kvalitativt godt alternativ. Hvis så ikke skjer, vil det kunne oppleves som en form for diskriminering. Det er ikke et godt alternativ å sende elever hjem.

Skal en lage en god avslutning på et semester eller skoleår, bør alle elevene være med på markeringen. Et arrangement som ikke samler alle bør derfor ikke være det eneste.

Skolens ansvar er å takke nei til en ivrig misjonerende kirke. Skolen er for alle, men ikke alle er lutheranere. Derfor må skolefolket ta avstand fra ideen om at den lutherske statskirkekristendommen er noe allment, nærmest på tvers av alle livssyn.

Mest lest nå

...

Her går ordføreren i isvannet

Lokale nyheter Sportsbaderne fra Østerå var i går kveld spesialinvitert til Staubø kultursenter. Les mer

...

Tok ut penger på stjålet bankkort

Lokale nyheter Tenåring tusket til seg en annens penger fra minibanken til Vegårshei sparebank i Myra. Les mer

...

Her snakker bussjåføren i mobilen

motor Her snakker bussjåføren i håndholdt mobiltelefon. I bussen har han 20 passasjerer. Les mer

...

Huseier er konkurs

Lokale nyheter TFH AS har begjært seg selv konkurs. Den foreløpige oversikten viser at det er begrenset med midler i boet. Les mer


Tips oss

Telefon: 37 16 49 00
Tipstelefon: 99 38 68 19
E-post: redaksjonen@tvedestrandsposten.no
Skjema: Tipsskjema

Kontakt oss

Telefon 37 16 49 00
Telefax: 37 16 49 01
Besøksadresse: Hovedgata 54
Postadresse: Postboks 100
4901 Tvedestrand

Annonser

E-post: annonser@tvedestrandsposten.no
Annonse: Geir S Arnesen
Fax: 37 16 49 01

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Marianne Drivdal
Copyright: Tvedestrandsposten
Bruk av tekst/bilder er ikke tillatt
uten spesiell avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.