Hva feiler det våre forvaltere i dag? Det begynte med Øyvind Gedde og Johnsen-bygget. Jeg reagerte allerede da på navnet. Jeg hadde jo sett hytta («bensinstasjonen») hans ytterst i Brårvikkilen.
Nå er det kaninbur på Størrfjell. Jo mer skjærende og skjemmende, jo mer positivt ser det ut til å bli mottatt av våre forvaltere.
Jeg trodde vi hadde utryddet tuberkolosen her i landet. Nå ser det imidlertid ut som man skal bygge sanatorium på Størrfjell, med god lufting både over og under. Nå ser det etter tegningen heldigvis ut som det ligger i den vest-sydvestlige skråningen, som man må være geit for å komme opp. De blir jo da sannsynligvis ikke synlige fra sjøen, men skal det lages vei opp, blir det likevel mye sprenging, selv om selve tomtene ikke skal sprenges ut.
Nå har vi fått nye regler om isolasjon på nye hus (og hytter over en viss størrelse). Dette kan man delvis klandre våre offentlige forvaltere for. De skal jo ha alle byggefelt på toppen av heiene, hvor alle vinder blåser. Der er det sikkert behov for ekstra isolasjon, men man har en fordel: Man slipper å måke snø. Miljømessig kan jeg ikke se at det er estetisk riktig å se disse siluettbygningene gape mot himmelen på toppen av heiene. Bygger man i skråningen, i le, får man riktignok mer snø å måke på, men man sparer på fyringsutgiftene (og isolasjonen, hvis loven var tilpasset). Dessuten har man en bakgrunn for bebyggelsen. Jeg bare spør: Hvorfor rammer man inn bildene?
Dette var litt utenom Størrfjell hyttefelt. Disse hyttene blir jo ikke siluettbygg, men man har kompensert ved å lage ekstra trekk under. Det jeg vil frem til er at Størrfjell er et av de fineste utfartsstedene på øya, men med adkomst fra den andre siden. Hytter i dette området vil ødelegge en fantastisk naturopplevelse for allmennheten.
Skal man ha flere hytter, bør de konsentreres hvor de allerede er. Byfolk er jo flokkdyr og trives best i maurtuer. Man ser det også på sjøen. Båtfantene kommer i konvoier østfra, så rotter de seg sammen i klatter langs kysten. De trenger ikke hele kyststripa vår.
Det var et veldig oppstyr over ei brygge (gangbru) som var satt opp ved Femøringen i Snarsund for en tid tilbake. Her skader det etter min mening ingen. Området er allerede okkupert av hytter og har ingen allmenn ferdsel.
Hyttene på Størrfjell skal jo bygges på peler. Det er jo en fordel. Da kan man behandle dem som skogen rundt. Når de er utvokst (utbygd) kan de styves.
Lokale nyheter Politiet henla sjikanesaken mot sandefjordkvinnen som med saftig språkbruk uttalte seg om en selger fra Tvedestrand på nettet. Det godtar ikke selgeren. Les mer