Må stimulere handelen i fattige land

Oslo (ANB-NTB): Handel fremmer økonomisk vekst, men fattige land sliter fortsatt med å få produsert og eksportert varer. Regjeringen ønsker nå å satse mer på handelsrettet bistand.

Publisert 23.11.2007 kl 12:27 Oppdatert 23.11.2007 kl 12:29

Tips en venn på e-post:

...
Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim. Foto: Terje Pedersen, ANB

Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV) mener man i bistandsdebatten har undervurdert hvor vanskelig det er å få til handel i de fattigste landene og hvor viktig denne handelen er.

– Norge har ingen restriksjoner på handel med de fattigste landene, men likevel er handelen nesten lik null, sier Solheim og understreker at det også er et stort problem at de fattige landene også handler svært lite med hverandre.

Plan

Utviklingsministeren la fredag fram en handlingsplan som har tre hovedområder. Regjeringen ønsker at fattige land skal handle mer med hverandre, den vil satse mer på kvinners deltakelse i økonomien og vil gjøre mer i kampen mot korrupsjon i fattige land. I budsjettet for 2008 foreslår regjeringen videre en økning på 50 millioner kroner til arbeidet med såkalt handelsrettet utvikling.

– De fattige landene trenger adgang til verdensmarkedet, men det er ikke nok. Derfor vil vi satse på handelsrettet utviklingssamarbeid. Vi må fjerne alle de små tingene som gjør handel med fattige land vanskelig, sier Solheim, som mener det er mulig å få dette til.

– På 70-tallet visste ingen hva Kina skulle handle med. Nå er landet totalt dominerende på mange eksportvarer, understreker han.

– Mer konkret

Forum for utvikling og miljø deltok på lanseringen av regjeringens plan i UD fredag og etterlyste mer konkrete tiltak i handlingsplanen. Organisasjonen vil vite hvor de foreslåtte 50 millionene skal brukes, og ønsker også en gjennomgang av de programmene som allerede finnes for bistand og handelssamarbeid, for å få vite hva som fungerer.

– Vi er spent på hva som skjer videre herfra og på hvor pengene skal gå. Derfor etterlyser vi en konkretisering fra norske myndigheter, sa handelsrådgiver Ane Schjolden.

Regjeringen vil jobbe med internasjonale organisasjoner som FN, WTO og Verdensbanken i handelsutviklingen og ønsker også at norsk næringsliv kommer sterkere på banen. Organisasjonen Handelskampanjen sier seg generelt fornøyd med planen, men understreker at det er stor forskjell på norsk debatt om handelsrettet utvikling og den internasjonale debatten.

– Dersom de norske tiltakene skal gå via internasjonale kanaler, lurer vi på hvordan myndighetene har tenkt å sikre at de norske tiltakene gjennomføres, sa Ingvild S. Reymert i Handelskampanjen. (ANB-NTB)

Mest leste saker



Været

Været
  I dag I morgen
Tvedestrand   -14.7°   -4.5°
Oslo   -16.8°   -6.2°
Arendal   -13.9°   -4.8°
Kristiansand   -12.9°   -3.6°
Vegårshei   -17.5°   -5.4°
Nordkapp   -6.5°   -16.6°
Været leveres av: met.no

Siste 10 utenriks

Kampene fortsetter
...

Sinte egyptiske aktivister kastet steiner, og politiet svarte med tåregass og skyting i nye sammenstøt i Kairos gater.

Får ikke russisk støtte

Millionene ruller

Hungerkatastrofen i Somalia over

Demonstranter drept av politiet

Krever mange liv

Økt spenning i Egypt

– Ikke reis til Syria

Facebook-feber

Danske fristelser


Siste bildeserier

McLarens nye formel 1-bil

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!

Siste bildeserier

De hotteste trendene

...

Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.

Se bildene her

Nye modeller

...

Motormessa i Detroit er i gang. Sjekk ut et utvalg av bilene som har funnet veien dit.

Se bildeserien

Nora vant MGP-festen!

...

Nora Foss Al-Jabri gikk til topps i den første delfinalen i Melodi Grand Prix på Ørland.

Se alle bildene!


Tips oss

Telefon: 37 16 49 00
Tipstelefon: 99 38 68 19
E-post: redaksjonen@tvedestrandsposten.no
Skjema: Tipsskjema

Kontakt oss

Telefon 37 16 49 00
Telefax: 37 16 49 01
Besøksadresse: Hovedgata 54
Postadresse: Postboks 100
4901 Tvedestrand

Annonser

E-post: annonser@tvedestrandsposten.no
Annonse: Geir S Arnesen
Fax: 37 16 49 01

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Marianne Drivdal
Copyright: Tvedestrandsposten
Bruk av tekst/bilder er ikke tillatt
uten spesiell avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.