Oslo (ANB-NTB): Juks og rot med økonomien i det tidligere styret i Norges Volleyballforbund (NVBF) skal nå gjennomgås av Økokrim.
Det ble vedtatt med ni mot én stemme av styret i Norges Idrettsforbund og Olympiske Komité (NIF) tirsdag. Dermed følger NIF-styret de sterke anbefalingene fra to uavhengige utredere om å granske saken ytterligere.
– Vi vil be Økokrim om en vurdering av saken ettersom vi ikke ser at idretten selv bør etterforske eller dømme i en slik sak. For oss er det viktig å ivareta de personene som er involvert og rettssikkerheten deres, sier idrettspresident Tove Paule (58) til NTB.
Både i 2007 og i fjor måtte NVBF be idrettsforbundet om kassakreditt på grunn av akutte økonomiske problemer. Likevel skal ledelsen i volleyballforbundet i september 2007 ha bestemt seg for å investere 7,1 millioner kroner i flere leiligheter i Brasil og i Oslo.
Også andre økonomiske disposisjoner vil nå bli vurdert av Økokrim. I dag har NVBF negativ egenkapital på hele 6,8 millioner kroner etter det forrige styrets økonomiske krumspring.
– Vil dere gå til anmeldelse dersom Økokrim skulle komme fram til at det er begått lovbrudd i saken?
– Det har jeg ingen kommentar til nå. Vi må ta ett skritt om gangen, mener idrettspresidenten.
Det gamle styret ble avsatt da skandalen kom for dagen, og nytt styre ble valgt i januar i år.
– Det nye styret i volleyballforbundet har virkelig grepet fatt i de utfordringene som nå ligger der. Viktig nok er det å se framover, men vi kan heller ikke legge fortiden i denne saken helt død. Det er en svært kompleks sak vi står overfor, sier Tove Paule.
Idrettsstyret vil oversende all dokumentasjon til Økokrim og be dem vurdere hvordan man skal følge opp saken videre. I tillegg krever NIF at volleyballtinget neste år behandler et langtidsbudsjett med en klar plan for å bringe NVBFs egenkapital tilbake i pluss over en treårsperiode. (ANB-NTB)
Nå kan du følge
Start på mobilen!
Send: TPF Start til 2005