Oslo (ANB-NTB): Norske helsemyndigheter beholder inntil videre 2,5 millioner doser av vaksinen mot svineinfluensa med tanke på senere bruk.
Myndighetene anbefaler fortsatt allmenn vaksinasjon mot influensaen. Dette er i tråd med anbefalingen fra Det europeiske smittevernbyrået (ECDC). Byrået ber medlemslandene fortsette å tilby vaksine til de samme gruppene som hittil er anbefalt å ta vaksinen. ECDC mener pandemien vil fortsette gjennom 2010 og at den kan blusse opp igjen til neste influensasesong.
I Norge er 29 personer døde etter svineinfluensaen, mens 174 har vært innlagt på intensivavdeling. Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) skal samordne en bred gjennomgang av håndteringen av pandemien. I tillegg er 7 millioner kroner satt av til å overvåke kvinner som var gravide under pandemien og deres barn.
– Hensikten er å finne ut hvorfor gravide ble spesielt syke av pandemiviruset og hvilke konsekvenser dette kan ha medført for barnet, sier helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) i en pressemelding.
Norge har inngått avtale med vaksineprodusenten GSK om å avbestille 2,82 millioner vaksinedoser. Strøm-Erichsen sier det kan bli aktuelt å gi bort flere vaksiner. Dette skal vurderes innen høsten. (ANB-NTB)
Helge Solum Larsen betegner det han har gjort som moralsk forkastelig, men erkjenner ikke straffskyld for voldtekt.
England står uten landslagssjef i fotball noen måneder før EM-sluttspillet. Fabio Capello (65) fikk innvilget avskjedssøknaden onsdag.