Bergen (ANB-NTB): Bnkene avviser at nettsikkerheten er for dårlig, selv om forskere ved Universitetet i Bergen (UiB) nok en gang har klart å bryte seg inn i to banker.
Kampstart om:
| Publisert 25.02.2008 kl 16:47 Oppdatert 25.02.2008 kl 16:49 |
En doktorgradsstudent som testet det nye sikkerhetssystemet i BankID, brukte bare én arbeidsdag på å utvikle et dataprogram som viste at BankID fortsatt var usikkert, sier professor Kjell Jørgen Hole ved UiB til Forbrukerportalen.no.
Hole og kryptolog Kristian Gjøsteen brøt seg også i fjor inn i bankenes sikkerhetssystem. Men bankenes organisasjoner avviste den gang at systemet ikke var sikkert.
Sikkerhetskoordinator Grete Sørensen i BankID-Samarbeidet fastholder at kundene kan føle seg helt trygge:
– Vi kjente til dette innbruddet, som vi fikk informasjon om 8. januar i år. Forskerne brøt seg inn i egen nettbank, og avdekket en feil som de gjorde oss oppmerksom på. Det ble umiddelbart rettet opp, og vi takket dem for at de varslet oss, sier Sørensen.
– Vi ønsker et godt samarbeid med forskerne ved UiB og med andre som kan hjelpe oss å bedre sikkerheten. Det er ikke slik at vi har gjort jobben en gang for alle, vi arbeider kontinuerlig med å øke sikkerheten i systemet, og balanserer sikkerhet og brukervennlighet. Men sikkerheten er så bra som det er mulig, og bankene garanterer for innskyternes penger, sier Sørensen.
På bakgrunn av testene fra UiB, har Forbrukerrådet bedt om at det innføres en tredjeparts kontroll av sikkerheten rundt elektronisk signatur/nasjonalID. Sørensen understreker at dette allerede er på plass for bankene:
– Vi har allerede et kontrollorgan, og det er Post- og teletilsynet. Dessuten har vi Kredittilsynet som kan gå inn og kontrollere alt de ønsker, sier Sørensen.
Direktør Erik Lund-Isaksen sier at tredjeparts kontroll er viktig med hensyn til hvilket system som velges med sikte på nasjonalID, som skal brukes i en rekke forskjellige sammenhenger.
– For Bank ID brukt kun som sikkerhetssystem for nettbanker er dette for så vidt greit, dersom bankene tar det økonomiske ansvaret for eventuelle sikkerhetsbrister - også for kundenes tap, mener Forbrukerrådets direktør. (ANB-NTB)
Lokale nyheter Nå vil Tvedestrand kommune forsøke å gjøre det kommunale ledningsnettet mer frostsikkert. - Vi stolte på global oppvarming, sier enhetsleder Per Charles Andersen. Han er litt overrasket over at vinteren i år ble så kald. Les mer
Lokale nyheter - Her oppfatter jeg Maya Twedt Berli som en lillesøster som er snurt fordi storebror har fått litt mer, sier Tvedestrands ordfører Jan Dukene. Les mer
Lokale nyheter Det er fremdeles fullt mulig at en rekke veistrekninger i distriktet og sentrum blir nedklassifisert til private. Et klart flertall i komité for teknikk, plan og natur vil at ad hoc-utvalget skal jobbe mer med veisaken. Les mer
Lokale nyheter Kvinnen meldte innbruddet onsdag ettermiddag
. Les mer
Lokale nyheter Fjerde klasse: Elevene på Tvedestrand skole lagde en flott forestilling. Les mer
I år tyder mye på at lønnsoppgjøret i privat sektor mer vil dreie seg om lavtlønte kvinner, med hotell- og restaurantansatte i front, enn om gutta på gølvet i verkstedindustrien.
Les kommentaren
Det gjelder å ikke skrape opp cruiseskipet til 5,3 milliarder kroner. Sjekk hvordan det gikk.
Se bildene her