...
At flere barn og unge vil drive med jakt og fiske gleder Norges Jeger- og Fiskerforbund. Foto: Brian Herje, NJFF/ANB

Jakt og fiske i skuddet

Oslo (ANB): Jakt og fiske er ikke lenger bare for godt voksne mannfolk. Barn, ungdom og kvinner synes også det er stas.

Runar Nørstad E-post
Publisert 11.01.2010 kl 11:32 Oppdatert 11.01.2010 kl 11:51

Tips en venn på e-post:


Medlemmene strømmer til Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) som aldri før. Rundt 5.000 nye medlemmer i 2009 gir en «all time high» med 122.603 betalte medlemskap.

Det tilsvarer en økning på over 4 prosent. Det er medlemsvekst i samtlige fylker. NJFF har 578 lokale foreninger spredd over hele landet.

– Sunne aktiviteter

Særlig gledelig er den sterke veksten blant barn og ungdom, ifølge organisasjonsleder Knut Erik Risvik.

– Tradisjonelt har jegernes og fiskernes organisasjon bestått av godt voksne mannfolk, men det er tegn i tiden som tyder på endring. Gjennom flere år har NJFF arbeidet målbevisst for å øke interessen for sunne jakt- og fiskeaktiviteter blant barn og unge. Blant annet har vi etablert «Fiskeklubben» for de yngste, med eget tidsskrift og tilbud om fisketurer. Nå er vi rundt 10.000 medlemmer i Fiskeklubben, sier Risvik.

Siden 2003 er antall barne- og ungdomsmedlemmer, medlemmer under 25 år, mer enn fordoblet: Fra 11.315 til 24.686 i 2009.

Sterk satsing på kvinner

Også kvinneandelen i medlemsmassen øker. En sterk satsing på kvinner gjennom tilrettelagte kurs, nettverksbygging og tilbud om organiserte jakt- og fisketurer har gitt resultater, opplyser Knut Erik Risvik.

– Det siste året har vi hatt over 150 tilbud om jakt- og fisketurer for jenter liggende ute på vår hjemmeside. I 2003 var det 7.593 kvinner blant de betalte medlemskapene, i 2009 var dette tallet økt til 13.303, en utvikling vi hilser med glede.

– Få vårslappe fiskere

NJFF bruker slagordet «Jakt- og fiskeglede til alle – for alltid!» for å understreke det organisasjonen står for.

– Det høstingsbaserte friluftslivet har en 10.000 år gammel tradisjon i Norge, og jakt og fiske er selve bærebjelken i denne kulturtradisjonen. Det er en bred deltagelse i jakt og fiske fra alle lag av befolkningen, noe NJFF ser det som et mål å videreføre. Et aktivt friluftsliv bidrar til å styrke folkehelsen og øke livskvaliteten samtidig som vi utnytter naturens muligheter på en bærekraftig måte, sier Knut Erik Risvik.

– La oss si det slik: En jeger er sjelden plaget av høstdepresjoner og du finner ikke mange vårslappe sportsfiskere, avslutter han. (ANB)

Mest leste saker



...

Ny tanke om eldreomsorg

Kommentar: Kommunalminister Liv Signe Navarsete (Sp) tenker nye tanker om norsk eldreomsorg.

Les hele kommentaren her


Siste bildeserier

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!

McLarens nye formel 1-bil

...


Tips oss

Telefon: 37 16 49 00
Tipstelefon: 99 38 68 19
E-post: redaksjonen@tvedestrandsposten.no
Skjema: Tipsskjema

Kontakt oss

Telefon 37 16 49 00
Telefax: 37 16 49 01
Besøksadresse: Hovedgata 54
Postadresse: Postboks 100
4901 Tvedestrand

Annonser

E-post: annonser@tvedestrandsposten.no
Annonse: Geir S Arnesen
Fax: 37 16 49 01

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Marianne Drivdal
Copyright: Tvedestrandsposten
Bruk av tekst/bilder er ikke tillatt
uten spesiell avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.